1
Povídání o medu

Med není jen obyčejné sladidlo, med je koncentrovaný extrakt z květů a rostlin. Jedná se o čistě přírodní elixír zdraví, který by neměl chybět ve vašem jídelníčku.

2
Složení medu, co obsahuje med?

Med obsahuje rychlé cukry, především fruktózu a glukózu. Dále obsahuje vitamíny skupiny A, C a B, minerální látky vápník, fosfor, draslík, hořčík, železo a důležité aminokyseliny. Pro náš organismus působí jako okamžitý zdroj energie. Naše tělo dokáže med snadno zpracovat a rychle uvolnit do krevního oběhu.

fruktóza:30-38% (cukr hroznový)
glukóza:26-33% (cukr ovocný)
sacharóza:1-10%
vyšší cukry:1-10%
voda:15-20% (česká norma uvádí do 18% vody)
enzymy:0,1-0,6% glukozooxidáza, fosfatáza, invertáza, diastáza, kataláza
vitamíny:0,1% kys. pantotenová, B1, B2, B3, biotin, C
minerální látky:draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, fosfor, síra, mangan, zinek, měď
organické kyseliny:0,1-0,5% : pyrohroznová, glukonová, jablečná, citronová a další
aminokyseliny:0,1-0,5% : fenylalanin, prolin, alanin, valin a další
hormonální látky:noradrenalin, acetylcholin, adrenalin, dopamin, látky z mateří kašičky
barviva:rutin, kverutin, akacetin a další
vonné látky:diacetyl, acetaldehyd a více než 50 dalších

A pro porovnání, co obsahuje řepný cukr:


3
Složení řepného cukru

sacharóza:98%
voda:0,5%
nestravitelné látky:1,5-2%

4
Med versus cukr: Který z nich je lepší?

MedŘepný cukr
Přírodní extrakt Průmyslově vyráběný
Zdroj energie Zdroj obezity
Snadno stravitelný Těžko stravitelný
Posiluje imunitu Vyvolává onemocnění
Napomáhá při léčení chorob Celkově zhoršuje zdravotní stav člověka
Ekologicky čistý Může být znečištěný
Slazení medem přirozené Slazení cukrem nepřirozené

Zatímco medu si každý obyvatel České republiky dopřeje v průměru kolem 0,9 kg za rok, u cukru se průměrná roční spotřeba pohybuje okolo 36 kg na osobu.


5
Druhy medu – med podle zdrojů snůšky

Med ve svém vzhledu, chuti a vůni vykazuje značné odlišnosti. Proč? Pochází totiž z nejrůznějších druhů rostlin.

Vybrané jednodruhové medy a jejich typické vlastnosti:

ZdrojCharakteristikaHojnost/vzácnost
Ovocné stromySvětlý, lahodný.Většinou se vytáčí s ostatními zdroji jako smíšený jarní med.
ŘepkaSvětlý, rychle krystalizující, po ztuhnutí téměř bílý. Vhodný pro pastování. Dnes jeden z hojně produkovaných medů.
AkátV čistém stavu vodojasný s nazelenalým nádechem. Dlouho tekutý. Vhodný pro slazení nápojů.Na trhu poměrně častý, ale často se vyskytují i medy pouze označené jako akátové.
PampeliškaVýrazná barva i chuť. U nás většinou ve směsi s ovocnými stromy. Tuhne rychle, na rozdíl od řepky ve velkých krystalech.V čisté podobě vzácný. Pozor na záměnu druhového pampeliškového medu s tradičním domácím sirupem vyřeným z cukru a naložených pampeliškových květů. Občas se tento sirup vyskytne i na tržištích.
jetelRychle tuhnoucí med s výraznější nakyslou chutí než u řepkového medu.V čisté podobě se získává ze včelstev přisunutých k semenným porostům.
pohankaAroma pohankového medu připomíná nezkušeným konzumentům naftu nebo myšinu. Nepříjemný pocit však rychle mizí.Dříve se dovážel z Polska a Ruska. Nyní stále běžnější i u nás díky vetším plochám pohanky.
svazenkaŽlutohnedý med výrazné chuti, dlouho tekutý.Svazenka se seje i jako pícnina a zelené hnojení. Může poskytnout i tunu medu z hektaru.
maliníkSvětlá barva, aromatický a chutný. Rychle tuhne, dá se pastovat.V některých místech jedna z hlavních snůšek.
slunečniceZlatý chutný med, rychle tuhne, dá se pastovat.Běžný med konce včelařské sezóny.
vřesTixotropní med, mícháním řídne. Pylová zrna jsou nezaměnitelná, tvoří čtveřice.Pozdní snůška z velmi vysokých poloh. Vzácně i u nás. Získává se obtížně pomocí speciálních lisů.
lípaVýrazně, příjemně aromatický. Lépa poskytuje nektar i medovici.Běžný v některých oblastech a letech
smrkTmavý medovicový med.U nás nejběžnejší, ale jen v některých letech.
DubNejtmavší medovicový med s nazalenalým nádechem.Vzácnější, v některých letech i lokalitách i čistý.

6
Druhy medu - označení na obalu

Povinný údaj na etiketě rozlišuje dva druhy medu - med květový (ze sladkých šťáv květů rostlin; nepoužívá se označení „luční“) nebo medovicový (z výměšků savého hmyzu, které ulpívají na povrchu rostlin; nepoužívá se označení „lesní“).

7
Jak se orientovat v kvalitě medu? Čtěte etikety.

Etikety na sklenicích medu jsou povinné při prodeji na trhu, v tržnici a v maloobchodních prodejnách. Při drobném prodeji včelaře přímo doma (ze dvora), etiketa není nutná.

Označení na sklenicivysvětlenípřibližná maloobchodní cena
Medová pochoutkaNejedná se o med, zavádějící název, cukerný roztok obsahuje (většinou glukózo-fruktózový) sirup, který bývá vyroben z kukuřice nebo obilí.60Kč/kg
Pekařský med, průmyslový medJe určen k průmyslovému využití. Může mít cizí příchuť nebo pach, je povoleno počínající kvašení nebo zahřátí. Obsah vody smí mít až do 25%.70Kč/kg
Med - „směs medů ze zemí EU"Jedná se o směs několika medů z různých států Evropské unie. Např 30% medu z Čech, 50% medu z Rumunska a 20% medu z Itálie. Obsah vody v medu je maximálně do 20%.od 150Kč/Kg
Med - „směs medů ze zemí EU a ze zemí mimo EU“Med může být z celé planety Země. Jedná se o medy, které mají mnohdy vysoké obsahy toxických a jiných cizorodných látek (např. antibiotik, sulfonamidů aj. používaných na léčení včel v zahraničí). V těchto medech jsou přítomny exotické druhy pylů, které vyvolávají extrémní alergické reakce u našich obyvatel. Většinou pochází z Číny, Argentiny nebo odkudkoliv.od 100Kč/Kg
MedMed od včelaře pěstovaný na území České republiky. Obsah vody dle Unijní směrnice Rady 2001/110/ES a z ní vycházející české vyhlášky č.73/2003 Sb. povoluje maximálně 20%.od 150Kč/Kg
Český med, Moravský med, Slezský medMed od včelaře vypěstovaný na území České republiky podle svazové normy ČSV 1/1999 Českého svazu včelařů, která říká mimo jiné že, obsah vody v procentech může být nejvýše 18%. Formou licence propujčuje tuto ochrannou známku Český svaz včelařů svým členům.od 150Kč/Kg
Bio medMed vyprodukovaný v certifikovaném a kontrolovaném ekologickém zemědělství. Včelař prodávajíci med pod značkou bio, musí svá včelstva chovat v prostředí, kde v okruhu 3 km rostou rostliny bez postřiků a pěstovaných podle ekologického zemědělství. Produkce biomedu je v českých přírodních podmínkách v praxi jen těžko splnitelná. Zahraniční Biomedy dle časopisu DTest v testu biomedů vyhověly.250-500Kč/Kg

8
Falšuje se med?

Med může být stejně jako ostatní zboží v obchodech falšován. Kontrolu provádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Dle výroční zprávy SZPI za rok 2014, byl zjištěn procentní podíl nevyhovujících šarží medu v maloobchodní síti z 67% a zvýšil se tedy o 14% vůči roku 2013, kdy bylo "pouze" 53% nevyhovujících šarží. V roce 2017 se situace zlepšila, podíl nevyhovujících šarží byl 51%. V minulém roce 2018 zjistila SZPI 46,3% falšovaného medu a máme tedy konečně v obchodech víc pravého než falšovaného medu.

9
Skladování medu

Nádoby s medem musí být velmi dobře uzavřené, med snadno vstřebává cizí pachy a vlhkost. Med je nejlepší skladovat v uzavřené sklenici na temném místě a v chladu. Spižní skříň je k tomu ideální. Med pak vydrží velmi dlouho,dokonce i několik let.

10
Prodlužuje konzumace medu život?

Možná ano, ale zdravotní účinky medu se těžce prokazují. Jak známo, délku života nelze odvozovat od konzumace jedné potraviny, ale způsobu chování jako celku, životním stylem, životním prostředím a dalšími vlivy. Samotný med nemůže všechny tyto činitele ovlivnit, ale jistě patří mezi potraviny, které jsou lidskému organizmu přívětivé.

11
Epilog

Med je kousek slunce na vašem talíři. Energie zakonzervovaná včelami pro zlé zimní časy. Nejlepší zárukou dobrého medu je vědět, odkud pochází.

med