Ušáčkův včelí web

Medové recepty

1
Medovník

Suroviny:

krém
- 1 plechovka salko
- 250g másla
na obalení
- 250g másla
- 100g mleté vlašské ořechy
na ozdobu
- cca.15 ks vlašských ořechů
na potření
- 5 lžic překapávaná silná černá káva
- 3 lžíce rumu
těsto
- 30g másla
- 1 lžíce jedlé sody
- 100g cukr moučka
- 2 lžíce medu
- 1 vejce
- 250g hladké mouky

Postup přípravy receptu:


Máslo, vejce, cukr a med zahříváme ve vodní lázni. Mícháme, postupně přidáváme prosátou mouku a prosátou jedlou sodu. Ingredience propojíme, vypracujeme těsto. Necháme chvíli odležet. Na pomoučněném válu pevné těsto rozdělíme na 5 stejných dílků. Postupně je rozválíme na tenké pláty a vykrajujeme je podle dortové formy. Z odkrojků vypracujeme 6. díl, takže ve finále budeme mít 6 placek. Pláty postupně přenášíme na pečící papír. Pečeme je na obrácené straně plechu, ve vyhřáté troubě (elektrické) při teplotě 180 °C 4 - 5 minut. Na krém si připravíme změklé máslo, které vyšleháme doběla elektrickým šlehačem. Postupně do másla přidáváme uvařené salko. Uzavřené salko den předem povaříme ve vodě asi 2 hodiny. Po vychladnutí jednotlivý plát potřeme černou překapávanou kávou, do které jsme přidali rum. Pak plát potřeme krémem. To opakujeme 6krát. Krémem potřeme i boky medovníku. Celý medovník posypeme mletými ořechy. Ozdobíme půlkami vlašských ořechů a střed můžeme posypat strouhanou čokoládou. Medovník z vrchu něčím zatížíme a necháme v chladu uležet zhruba 24 hodin. Uleželý medovník nakrájíme a můžeme podávat.

2
Husí prsa v medové marinádě

Suroviny:


- 1 husí prsa
- 3 lžice olivového oleje
- 1-2 lžíce medu
- 2-3 lžíce citrónové šťávy
- 1-2 lžičky tymiánu
- 1 lžička rozmarýnu
- sůl

Postup přípravy receptu:


Ze všem surovin uděláme marinádu, do které naložíme na půl dne husí prsa (doporučujeme naložit do hrnce, ve kterém budeme dále prsa dusit i s marinádou). Prsa dusíme cca půl hodiny. Pokud pustí dostatek šťávy, není nutno podlévat. Po vyjmutí masa z hrnce, zredukujeme výpek. Pokud máme rádi hodně šťávy, přilijeme trochu vody a lehce zaprášíme škrobem. Prsa nakrájíme na tenké plátky a polejeme šťávou. Jako přílohu doporučujeme opékané brambory. Uvedené množství surovin je orientační.

3
Medové řezy

Suroviny:

těsto
- 500 g hladké mouky 
- 10 lžíc mléka 
- 160 g cukru 
- 2 lžíce medu 
- 2 vejce
- 70 g hery
- 2 lžíce jedlé sody
krém
- 500 ml mléka 	
- 1 balíček vanilkovího pudinku 	
- 1 lžíce hrubá mouky 	
- 2 lžíce černé kávy
- 250 g másla
- 150 g moučkového cukru 	
poleva
- 1 balíček čokoládové polevy 	
- 80 g másla

Postup přípravy receptu:


Mouku prosejeme na vál. Ostatní suroviny svaříme ve vodní lázni, jedlou sodu přidáme nakonec. Teplou směs zpracujeme s moukou, rozdělíme na čtyři díly a rozválíme na tenké placky. Pracujeme rychle pokud je teplé. Placky upečeme na pomaštěném plechu do růžova (6 - 7 minut). Vychladlé spojíme krémem, povrch polijeme čokoládou a necháme zaležet. Krém: z mléka, pudinku, kávy a mouky svaříme kaši. Vychladlou postupně zašleháváme do utřeného cukru s máslem.

med